Popoludnie spoločenských hier a ochutnávky čajov

Prvú februárovú nedeľu prilákala do oratória mnoho detí a rodičov netradičná ponuka – popoludnie spoločenských hier a ochutnávky čajov. Spolu viac ako sedemdesiat účastníkov malo možnosť zahrať sa mnohé známe i menej známe spoločenské hry a dopriať si šálku teplého čaju.

Ako povedal pápež František – „Hra s vlastnými deťmi je tým najlepším spôsobom, ako strácať čas. Poznám rodinu, ktorá si doma vytvorila jeden „organizačný“ prvok: „program“. Každú sobotu či nedeľu otec s mamou vezmú papier a spolu s deťmi si dohodnú na ďalší týždeň chvíle spoločnej hry rodičov s deťmi, všetko si to spíšu a zavesia v kuchyni. Deťom iskria oči od spokojnosti, keď píšu „program“, ktorý sa už stal akýmsi rítom. Táto mama a tento otec vštepujú výchovu. Ja som im povedal toto: „Zasievate výchovu“.

Hrajúc sa s otcom a mamou sa dieťa učí byť s ľuďmi, učí sa, že existujú pravidlá, ktoré treba rešpektovať, získava tú sebadôveru, ktorá mu pomôže vo chvíli uvedenia do vonkajšej reality, do sveta. Zároveň deti pomáhajú rodičom, predovšetkým v dvoch veciach: venovať väčšiu pozornosť tempu života a zostať pokornými. Pre nich som predovšetkým otec a mama, zvyšok prichádza neskôr: práca, cesty, úspechy a obavy. A toto chráni od pokušení narcizmu a prehnaného ega, skĺznutie do ktorých nám denne hrozí.“ (zdroj: vaticannews.va)

©2024 Saleziáni Nová Dubnica

Log in with your credentials

Forgot your details?