Saleziánske majstrovstvá Slovenska U15 v hokejbale

Počas víkendu, od 12. do 14. apríla 2024, sa v Novej Dubnici uskutočnili Saleziánske majstrovstvá Slovenska v hokejbale v kategórii U15.

Prvý krát privítala Nová Dubnica mladých hokejbalistov v roku 2004. Posledného, už 18. ročníka turnaja sa zúčastnilo 8 tímov zo 7 miest Slovenska: Terňa, Poprad, Nová Dubnica, Prešov, Košice Tri Hôrky, Bardejov a dva tímy z Banskej Bystrice.

Organizácie turnaja sa ujal nový direktor saleziánov v Novej Dubnici, don František Kubovič a už pravidelní organizátori Michal a Jozef Bukovčákovi, ktorým pomohlo viacero animátorov a dobrovoľníkov. Po prvý krát sa na turnaji objavili mladí z Terne. Novinkou bolo trénerka v organizačnom tíme z Banskej Bystrice a online prenos nedeľných finálový zápasov. Po mnohých rokoch organizátori opäť vyskúšali aj ubytovanie v neďalekej Spojenej škole sv. Jána Bosca, kde hokejbalisti počas víkendu obsadili budovu študentov technického lýcea.

Po úvodnej registrácii a ubytovaní sa účastníci presunuli do farského kostola sv. Jozefa Robotníka na úvodnú svätú omšu. Už počas nej mali chalani na sebe dresy, v ktorých reprezentovali svoj tím, stredisko i mesto. Nasledoval zábavný program a samozrejme vylosovanie skupín.

Chlapcov prišiel povzbudiť aj vzácny hosť, majster sveta v hokejbale z roku 2019, pán Milan Vozár – odchovanec saleziánskeho oratória v Novej Dubnici. Večer moderovala animátorská dvojica Adrián Kuchárik a Lucia Filová. Pripravených bolo viacero súťaži, ako šitých na mieru, či už brankárom, obrancom alebo ďalším členom tímu.

Sobotný program začal skoro ráno svätou omšou o 6:45, po ktorej nasledoval prvý zápas medzi Terňou a Banskou Bystricou a pre ostatných účastníkov raňajky. Svätej omši predsedal don Marek Pančura, salezián z bardejovského strediska. „Že sa aspoň niektorí chlapci vyspovedajú, že sa zíde dobrá patria na ihrisku, ale i mimo neho a ak sa podarí, poteší ma aj nejaká trofej“, to sú tri veci, s ktorými, podľa vlastných slov, prichádza na turnaj.

Prvý gól turnaja padol už v prvej minúte. Zápasy sa rýchlo striedali počas celého dňa. Spestrením bol exhibičný zápas Old Stars Nová Dubnica vs. Tréneri a vedúci tímov, ktorý, podobne ako minulý rok, vyhrali Old Stars Nová Dubnica.

Nedeľnej svätej omši predsedal don Stanislav Hurbanič, ktorý by mal prevziať službu po aktuálnom zodpovednom sa pastoráciu mládeže, Jankovi Holubčíkovi, ktorý je zároveň i predsedom saleziánskej mládežníckej organizácie, najväčšej na Slovensku, Domky a tiež slávil spolu s ostatnými kňazmi a mladými hokejbalistami detskú svätú omšu, ktorá predchádzala finálovému zápasu medzi Popradom a Banskou Bystricou. Počas kázne si don Janko Holubčík zaspomínal na roky strávené na Strednej odbornej škole svätého Jozefa Robotníka v Žiline, kde pôsobil ako vychovávateľ a neskôr viac rokov aj ako katechét školy.

Víťazom turnaja sa stala Banská Bystrica, ktorá v bojí o prvé miesto zdolala Poprad 5:1. Na 3. mieste skončili Košice Tri Hôrky. Ocenenie najlepší brankár si prevzal Denis Božoň z Popradu, najlepším obrancom sa stal Marek Gmitter z Bardejova a najlepším útočníkom Jakub Lazorik z Terne. So 14 gólmi sa najlepším strelcom turnaja stal Jakub Kiss zo strediska Košice Tri Hôrky a najlepším nahrávačom, s 15 asistenciami, Martin Tormásy, tiež z Košíc. Aj tento rok organizátori vyhlásili osobnosť turnaja, stal sa ňou Ján Čižmárik z Terne. Ceny chalanom odovzdal rodák z Trenčína, odchovanec Dukly Trenčín, ktorý hral v Amerike, Fínsku, Švédsku, KHL a posledné dva roky hrá za HK Poprad, Tomáš Záborský.

Ďakujeme nášmu mediálnemu tímu za sprostredkovanie živého prenosu z nedeľných zápasov, všetkým animátorom a dobrovoľníkom, ktorí často v skrytosti, nenápadne, pomohli zabezpečiť tieto Saleziánske majstrovstvá Slovenska U15 v hokejbale, najmä zdravotníčkam, zvukárom, všetkým časomeračom a zapisovačom, rozhodcom, všetkým, ktorí sa podieľali na službe v bufete a príprave stravy, dobrodincom, ktorí zabezpečili pitný režim, cukrárom, ktorí nám pripravili sladké prekvapenie, kuchárkam, dobrovoľníkom, ktorí pomáhali strážiť školu, moderátorom večerného programu, miništrantom a hudobnej animácií svätej omše a adorácie a samozrejme hlavným organizátorom, vzácnym hosťom a tiež tým, ktorí vytrvali až do konca a pomohli aj upratať priestory školy a oratória.

©2024 Saleziáni Nová Dubnica

Log in with your credentials

Forgot your details?