Duchovné cvičenia starších animátorov

Ako už býva zvykom, aj tento rok sa starší animátori zo saleziánskeho strediska v Novej Dubnici zišli na duchovných cvičeniach. Od 2. do 5. septembra 2021 sa šiesti animátori a dvaja saleziáni v pastoračnom centre v Zubáku na niekoľko dní stíšili a prehĺbili svoj duchovný život.

Duchovné cvičenia pripravil a viedol Marek Michalenko SDB a o vynikajúce raňajky, obedy a večere sa postaral Fero Špánik SDB. Začali sme vo štvrtok spoločnou večerou a následným uvedením do témy „V dialógu s Otcom“, ktorá bola zameraná na prehĺbenie vzťahu s Bohom skrz modlitbu. Následné silencium, teda čas v tichosti, sme využili k stíšeniu sa a rozjímaniu. Piatok a sobota začínali spoločnými rannými chválami a raňajkami po ktorých nasledovalo načúvanie. To pozostávalo z čítania vybraného úryvku z evanjelií a jeho výkladu. Po načúvaní sme mali znovu príležitosť sa v tichu zamyslieť. Nasledovala omša v kostole sv. Vendelína. Poobede sme mali voľný čas, ktorý sme mohli využiť k ďalšiemu rozjímaniu, k hraniu spoločenských hier alebo na oddych.

V piatok poobede sme sa vybrali na prechádzku k Rozhľadni Púchovskej doliny. Tu sme sa opäť sústredili na načúvanie a cestu späť využili k stíšeniu sa a premýšľaniu. Piatkový večer sme zakončil krížovou cestou a filmom „90 minút v nebi“. Sobotné poobedie sa začalo načúvaním a silenciom. Po ňom nasledoval obrad zmierenia, na ktorého záver sme mali možnosť pristúpiť ku svätej spovedi. Večer sme sa znovu všetci zišli v kostole, aby sme sa zúčastnili na eucharistickej adorácii. Na jej záver sme si zahrali a zaspievali obľúbené piesne. Po adorácii nasledovala cesta svetla, ktorá opisuje udalosti po zmŕtvychvstaní Ježiša Krista. Túto modlitbu sme spojili s večernou prechádzkou na neďalekú lúku.

Posledným dňom duchovných cvičení bola nedeľa, ktorú sme začali rannými chválami a sladkými raňajkami. Po nich nasledovalo záverečné načúvanie a silencium, po ktorom sme sa všetci stretli a spoločne sa podelili o naše dojmy a zážitky z duchovných cvičení. Následne sme sa presunuli do kostola na nedeľnú sv. omšu, ktorú sme slávili spolu s obyvateľmi Zubáku. Duchovné cvičenia sme zakončili spoločným obedom. Po ňom sme sa duchovne posilnení vydali na spiatočnú cestu domov.

autor článku: Martin Kňažek, foto: Ivana Obetková

©2024 Saleziáni Nová Dubnica

Log in with your credentials

Forgot your details?