Nedeľa Božieho slova 24.1.2021

Blížiacu sa Nedeľu Božieho slova môžu rodiny stráviť aj pri domácej liturgii prejavenia úcty k Biblii. Ide o krátku pobožnosť poukazujúcu na hodnotu Božieho slova a potrebu jeho spoznávania aj v domácom prostredí. Príručku k liturgii spracovalo Katolícke biblické dielo na Slovensku, ktoré pozýva aj do ďalších aktivít na zoznamovanie sa so Svätým písmom.

Domáca liturgia prejavenia úcty k Biblii je konkrétny spôsob, ako môže rodina vyzdvihnúť význam knihy kníh. Riaditeľ Katolíckeho biblického diela Anton Ziolkovský hovorí, že pobožnosť má aj výchovný rozmer. „Je prejavom toho, že rodičia sú tí, ktorí majú naučiť svoje deti, čo je to Božie slovo, čo je to Sväté písmo, aby z neho neustále čerpali a naberali silu pre svoj život. Táto pobožnosť sa môže konať popoludní, keď je rodina pohromade, keď má čas.“

Môže sa pri nej zísť aj večer počas samotnej Nedele Božieho slova alebo aj v niektorý iný deň krátko po nej. „Táto pobožnosť sa začína zapálením sviece, ktorá je symbolom Krista, pokračuje prečítaním úryvku z evanjelia, ktorý obsahuje príbeh o emauzských učeníkoch, nasleduje chvíľa ticha, v ktorej môžu členovia rodiny rozjímať alebo uvažovať, modliť sa o tomto úryvku a prípadne zdieľa ťa, čím ich tento text oslovil. V pobožnosti sa môže prečítať komentár k tomuto úryvku, aby mu všetci lepšie rozumeli. A celá táto pobožnosť sa končí požehnaním so Svätým písmom a prejavením úcty k Biblii, ktorú môže každý člen rodiny pobozkať. Práve táto pobožnosť úcty k Božiemu slovu môže byť prvým kamienkom ku čítaniu Svätého písma, ktoré bude v rodine pravidelné,“ povedal Ziolkovský pre Rádio LUMEN.
Katolícke biblické dielo pripomína aj mobilnú aplikáciu Rok Božieho slova, ktorá užívateľom pomáha pravidelne pracovať so Svätým písmom. Všetko o činnosti Katolíckeho biblického diela vrátane textov k domácej liturgii nájdete na stránke kbd.sk.

(zdroj: https://www.lumen.sk/aktualita/domaca-liturgia-je-prejavom-ucty-k-biblii.html?fbclid=IwAR0QYex3s87A8r79t5eXr3G0IBFW4cqlNITLXlFktIwtOTh2mee-7KAQ2GU)

Domaca-liturgia-prejavenia-ucty-Biblii

Výzva na Nedeľu Božieho slova 24.1.2021- Príbeh našej spásy

Príbeh našej spásy-texty k bibl.výzve na Nedeľu BS 2021

 

©2024 Saleziáni Nová Dubnica

Log in with your credentials

Forgot your details?